زمانی‌که صحبت از بهبود تجربه کاربر می‌شود، باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشیم. در این میان، افزایش سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که تأثیر قابل توجهی بر روی بهبود تجربه کاربر دارد. بنابراین می‌توان گفت که سرعت وبسایت امروزه یک عامل حیاتی در بازاریابی دیجیتال است که بهبود آن رابطه مستقیمی با میزان درآمد کسب‌وکار، میزان بازدید، مدت زمان ماندن در سایت و جستجوی ارگانیگ وبسایت دارد. باوجود اهمیتی که سرعت وبسایت برای کسب‌وکارها دارد، بسیاری از افراد آن ‌را نادیده می‌گیرند و تمایل ندارد که وقت و هزینه خود را صرف سرمایه‌گذاری بر روی بالا بردن سرعت لود سایت کنند. در ادامه این مطلب اهمیت و مزایای افزایش سرعت لود شدن سایت را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اهمیت افزایش سرعت سایت

طبق مطالعات انجام شده (از سال 2000 تا 2016)، طول توجه انسان از 12 ثانیه به 7 ثانیه کاهش یافته است. بنابراین شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار، زمان بسیار کمی برای نشان دادن محتوای خود به کاربران و ترغیب آن‌ها برای ماندن در وبسایت خود دارید. 
زمانی‌که سرعت وبسایت شما کم باشد، کاربران قبل از لود کامل وبسایت از آن خارج می‌شوند. در نتیجه به احتمال زیاد، شما یکی از مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد. در این زمینه مطالعات دیگری بر روی سایت‌های قدرتمندی نظیر آمازون و گوگل نیز انجام گرفته است. نتیجه مطالعات این بود که تأخیر 1 ثانیه‌ای در لود وبسایت می‌تواند نتایج زیر را به دنبال داشته باشد:

  • کاهش 16 درصدی رضایت مشتری
  • کاهش 11 درصدی بازدید صفحات
  • کاهش 7 درصدی نرخ تبدیل‌ها

همان‌طور که مشاهده کردید، تنها یک ثانیه تأخیر در لود شدن یک وبسایت می‌تواند این نتایج مخرب را برای وبسایت شما داشته باشد. علاوه‌بر این، گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز رتبه وبسایت‌های کند را در نتایج جستجو کاهش می‌دهند و این به معنی کاهش میزان بازدید وبسایت‌های کند از طریق موتورهای جستجو است. به‌طور خلاصه، در صورتی‌که می‌خواهید از طریق وبسایت خود، درآمد و بازدید بیشتری داشته باشید، باید سریعا بر روی بالا بردن سرعت بارگذاری سایت سرمایه‌گذاری کنید.

اشتباهات رایجی که منجر به کاهش سرعت بالا آمدن سایت می‌شوند

رقابت در میان کسب‌وکارهای آنلاین تا حدودی سخت اما شدنی است. در واقع می‌توان گفت که کسب‌وکاری موفق خواهد بود که بتواند توجه مشتری را جلب کند و محتوای درخواست داده شده را در اختیار مشتری/ کاربر قرار دهد. در مسیر جلب توجه مشتری ممکن است اشتباهاتی وجود داشته باشد. اشتباهات رایجی که عملکرد وبسایت را مختل می‌کند و رقیب کسب‌وکار شما را به موفقیت می‌رساند. واقعیت این است که وبسایتی که سریع‌ترین سرعت لود را داشته باشد، پیروز رقابت خواهد بود. این اشتباهات رایج ممکن است در مراحل طراحی و بعد از آماده شدن وبسایت انجام شود. به‌همین دلیل شناسایی آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا در هر مرحله از کار، از کاهش سرعت و عملکرد کلی سایت جلوگیری کنید. 

برخی از اشتباهات رایج عبارتند از:

عدم استفاده از هاست باکیفیت بالا: انتخاب هاست نادرست می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی سرعت و عملکرد سایت داشته باشد. در حال حاضر، با وجود آنلاین شدن کسب‌وکارها، تقاضا برای خدمات هاست مقرون به‌صرفه به‌صورت تصاعدی در حال افرایش است. به‌همین دلیل ارائه دهندگان خدمات میزبانی وبسایت بیشتر تمایل دارند تا سهم زیادی از بازار را در اختیار داشته باشند و از طرف دیگر کیفیت متوسطی را ارائه دهند. در این حالت بهتر است هاستی را انتخاب کنید که بالاترین کیفیت را ارائه دهد و حتی در زمان افزایش بازدید نیز علمکرد بالایی داشته باشد. سرمایه‌گذاری و صرف هزینه برای خرید یک هاست باکیفیت بر روی درآمد نهایی کسب‌وکار شما نیز تأثیر مثبتی خواهد داشت.

تعداد زیاد پلاگین‌ها: یکی از اشتباهاتی که منجر به کاهش سرعت بارگذاری وبسایت و به‌خصوص وبسایت‌های وردپرسی می‌شود، استفاده از پلاگین‌های متعدد است. قابلیت‌های اضافی همیشه جز مواردی هستند که رضایت طراحان و صاحبان سایت را جلب می‌کنند. اما واقعیت این است که استفاده زیاد از آن‌ها ممکن است منجر به کاهش سرعت لود سایت شود. بنابراین در بیشتر موارد، برای افزایش سرعت وبسایت وردپرس بهتر است از پلاگین‌های کمتری استفاده کنید.

تبلیغات زیاد: بسیاری از وبسایت‌ها از طریق تبلیغات درآمد کسب می‌کنند. از این‌رو بسیاری از افراد وسوسه می‌شوند که تبلیغات بیشتری را بر روی وبسایت‌شان قرار دهند. اما با این کار، عملکرد سایت را با اختلال مواجه می‌کنند. تبلیغات بیش از حد بر روی سرعت سایت تأثیر منفی خواهد داشت و منجر به کاهش سرعت لود شدن وبسایت خواهد شد. بنابراین برای بالا بردن سرعت سایت وردپرسی باید تبلیغات مناسبی داشته باشید و از افزایش تعداد آن جلوگیری کنید.

استفاده از قالب‌های چند رسانه‌ای ناسازگار: لود شدن تصاویر و فیلم‌های باکیفیت بالا در مرورگرها به مدت زمان مشخصی نیاز دارند و برخی از افراد برای جلب توجه مخاطبان از این نوع قالب‌های چند رسانه‌ای استفاده می‌کنند. در حالی‌که یک گرافیک سبک برای لود شدن به مدت زمان کمتری نیاز دارد. تصاویر و فیلم‌هایی که در وبسایت استفاده می‌شوند، باید ارزش محصول یا خدمت کسب‌وکار را توصیف کنند نه صرفا جهت زیبایی بصری وبسایت مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین سعی کنید برای بالا بردن سرعت لود سایت وردپرس از انتخاب قالب‌های چند رسانه‌ای ناسازگار پرهیز کنید.

ایجاد فرم‌های بدون استفاده و سایر مطالب غیر ضروری: زمانی‌که کاربران وارد یک وبسایت می‌شوند، بیشتر تمایل دارند اطلاعاتی را مشاهده کنند که مربوط به درخواست آن‌هاست. در برخی از وبسایت‌ها، علاوه بر درخواست کاربر فرم‌های ثبت‌نام اضافی و مطالب غیر ضروری دیگری نیز مشاهده می‌شود. این موارد می‌توانند سربار غیر ضروری به وبسایت اضافه کنند تا در نهایت سرعت سایت کاهش قابل توجهی داشته باشد. بسیاری از افراد برای افزایش سرعت سایت‌های شلوغ سعی می‌کنند از ایجاد محتواهای غیر ضروری جلوگیری کنند.

نحوه تست سرعت سایت

در صورتی‌که صاحب یک کسب‌وکار آنلاین یا یک وبسایت هستید، احتمالا تا این بخش سوالاتی در مورد سرعت وبسایت در ذهن‌تان شکل گرفته باشد. سوال اصلی شما ممکن است میزان سرعت وبسایت‌تان و نحوه بررسی عملکرد آن باشد. خوشبختانه امروزه ابزارهای تست سرعت مختلفی توسط موتور جستجو گوگل و متخصصان نظارت بر وبسایت‌ها ( GTmetrix, Pingdom, Page speed insight google) ارائه می‌شوند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید به‌صورت رایگان سرعت وبسایت را بررسی کنید و از راهنماهای آن‌ها برای بهبود سرعت سایت استفاده نمایید. علاوه بر این با استفاده از افزونه افزایش سرعت بارگذاری سایت نیز می‌توانید سرعت وبسایت خود را بهینه کنید. برای مثال افزونه وردپرس Real User Monitoring by Pingdom یک افزونه افزایش سرعت لود سایت وردپرس است.

نحوه افزایش سرعت سایت های وردپرس

بعد از تست سرعت وبسایت ممکن است متوجه شوید که سرعت وبسایت شما بهینه نیست و باید اقداماتی را جهت بهبود وضعیت سرعت آن انجام دهید. به‌ کمک مشورت با یک متخصص و استفاده از خدمات افزایش سرعت سایت می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید تا در نهایت وبسایتی بهینه داشته باشید. در این حالت، وبسایت شما فروش آنلاین بیشتری را تجربه خواهد کرد و به اهداف تجاری مدنظرتان نزدیک‌تر خواهید شد.

برخی از اقداماتی که منجر به افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت می‌شوند عبارتند از:

بهینه‌سازی عناصر اصلی در طراحی وبسایت: عناصر اصلی وبسایت تأثیر زیادی بر روی سرعت سایت دارند، به‌همین دلیل بهینه‌سازی آن‌ها می‌تواند منجر به بهبود سرعت بارگذاری صفحات شود.

بهینه‌سازی تصاویر: برای لود شدن تصاویر یک قاعده کلی وجود دارد، لود فایل‌هایی با حجم بالا نسبت به فایل‌های کم حجم‌تر به مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارد. به‌همین دلیل تصاویر با کیفیت بالا معمولا حجم بالایی نیز دارند و می‌توانند سرعت سایت را تا حد زیادی کاهش دهند. برای جلوگیری از کاهش سرعت وبسایت می‌توانید هر یک از تصاویر را قبل از بارگذاری بهینه‌سازی کنید.

برای بهینه‌سازی تصاویر باید در وحله اول فرمت مناسبی را انتخاب کنید. سپس اندازه‌گیری مناسبی داشته باشید و در نهایت تصویر را بعد از کم حجم کردن یا فشرده‌سازی در وبسایت بارگذاری کنید. با در نظر گرفتن این مورد سرعت وبسایت تا حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت. بنابراین در صورتی‌که یک فروشگاه آنلاین دارید، حتما تصاویر محصولات خود را قبل از بارگذاری بهینه سازی کنید. افزونه‌های مختلفی نظیر Imagify, ShortPixel Image Optimizer, Optimus WordPress  Image Optimizer, WP Smush, TinyPNGو  EWWW Image Optimizer Cloud وجود دارند که به‌کمک آن‌ها می‌توانید تصاویر بهینه‌ای برای وبسایت‌های وردپرسی داشته باشید.

 بهینه‌سازی خطوط کد: هر چه خطوط کد یک وبسایت کمتر باشد، چرخه پردازش نیز کمتر خواهد بود. در نتیجه فایل‌ها سریع‌تر به مرورگرها تحویل داده خواهند شد. به‌همین دلیل است که بهینه‌سازی خطوط کد تأثیر زیادی بر روی سرعت وبسایت دارد. بنابراین طراحان سایت باید سعی کنند از کدهای کوتاه و بهینه‌ای برای وبسایت استفاده نمایند.

کمینه‌سازی (Minification): بهینه‌سازی سرعت وبسایت تنها کاهش حجم صفحه نیست. بلکه کاهش تعداد درخواست‌های بین سرور و کلاینت نیز بخشی جدایی‌ناپذیر از فرآیند بهینه‌سازی سرعت سایت است. گوگل معمولا پیشنهاد می‌‎کند که تمام فایل‌های جاوا اسکریپت با حجم بیشتر از 4096 بایت را کمینه کنید تا تفاوت قابل توجهی در زمان بارگذاری صفحه را مشاهده نمایید.

کاهش تعداد افزونه‌ها: استفاده بیش از حد از افزونه‌ها منجر به ایجاد اختلال در عملکرد کلی سایت خواهد شد. بنابراین بهتر است که تنها از افزونه‌های ضروری استفاده شود.

محدود کردن رونوشت‌های وردپرس: کنترل و مدیریت تعداد رونوشت‌ها، هسته وبسایت را از سربار اضافی خلاص خواهد کرد. بنابراین سعی کنید با محدود کردن رونوشت‌ها سرعت سایت را بهبود ببخشید.

بهینه‌سازی پایگاه داده: CMS وردپرس پست‌ها، نظرات، صفحات و دیگر فایل‌هارا به‌صورت رمز نگاری شده در یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. این پایگاه داده به‌مرور زمان شلوغ‌تر خواهد شد و همین امر منجر به کاهش سرعت وبسایت می‌شود. با بهینه سازی پایگاه داده شما می‌توانید سرعت سایت وردپرسی را بالا ببرید یا حداقل از افت سرعت آن جلوگیری کنید.

فشرده‌سازی: فشرده‌سازی محتوای وبسایت منجر به ارائه کارآمد محتوا خواهد شد. بنابراین جهت جلوگیری از افزایش حجم فایل‌ها و زمان بارگذاری صفحه، حتما فشرده‌سازی را مدنظر داشته باشید.

کش: حافظه پنهان یا کش، مکانیزمی برای ذخیره موقت یک کپی از محتوای وبسایت است. در نتیجه در درخواست‌های بعدی کاربر، محتوا از کش وبسایت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این فرآیند تعداد سفرهای مشتری و سرور را هنگام تحویل محتوای وبسایت به مرورگر درخواست کننده، کاهش خواهد داد.

شبکه های تحویل محتوا (CDN): شبکه‌های تحویل محتوا یا CDN به شبکه‌ای از سرورها گفته می‌شود که میزبان نسخه‌های ذخیره شده صفحات وب هستند. در نتیجه زمانی‌که کاربر اطلاعاتی را درخواست می‌کند، بر اساس موقعیت جغرافیایی به نزدیک‌ترین سرور در این شبکه هدایت می‌شود. همین امر منجر به بهبود عملکرد و سرعت وبسایت خواهد شد.

تغییر هاست: در بخش‌های قبلی به اهمیت انتخاب یک هاست باکیفیت برای افزایش سرعت بالا لود سایت اشاره کردیم. بنابراین در صورتی‌که هاست وبسایت شما خدمات خوبی را ارائه نمی‌دهد، بهتر است هرچه سریع‌تر آن‌را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که کیفیت و ویژگی هاست، بر روی سرعت صفحه و عملکرد کلی وبسایت تأثیر مستقیم دارد.

خدمات افزایش سرعت سایت در آکادمی سئو ایران

در صورتی‌که صاحب یک کسب‌وکار آنلاین هستید و فعالیت خود را در بستر اینترنت آغاز کرده‌اید، حتما به افزایش سرعت وبسایت به‌عنوان یک موضوع مهم توجه داشته باشید. برای افزایش سرعت ورود به سایت و جلب توجه سریع کاربر می‌توانید با مشاورین آکادمی سئو ایران همکاری داشته باشید. مشاورین این مجموعه بعد از تجزیه‌وتحلیل وبسایت شما و پیدا کردن مشکلات موجود، بهترین راهکارها را برای افزایش سرعت سایت ارائه می‌دهند.